گردآوری داده های بیومتریک ۳۰۰ میلیون آمریکایی تا سال ۲۰۲۲

گردآوری داده های بیومتریک ۳۰۰ میلیون آمریکایی تا سال ۲۰۲۲

انتظار می رود که وزارت امنیت داخلی آمریکا تا سال ۲۰۲۲ اطلاعات مربوط به اسکن چهره، اثر انگشت و عنبیه دستکم ۲۵۹ میلیون آمریکایی را در پایگاه های خود گردآوری کند. آیا هیچ راه گریزی از این نظارت و ردگیری جمعی که جرج ارول در کتاب نمادین خود «۱۹۸۴» به ما هشدار داده بود وجود ندارد؟

دولت پلیسی که جرج اورول در دورنمای خود می دید  هم اکنون بر ما حاکم شده است، اما اصلا انتظار نداشته باشید که اوضاع بهتر شود. در واقع همانطور که وی گفته «اگر خواهان دورنمایی از آینده هستید،  چکمه ای را تصورکنید که چهره یک انسان را لگد مال کرده است، برای همیشه.»

طبق گزارش کوآرتز، بر اساس اعلام اخیر دفتر عملیات های آماده سازی های وزارت امنیت داخلی آمریکا، از ۲۵۹ میلیون نفری که اطلاعات آنها در این پایگاه داده ها قرار می گیرد، حدود ۴۰ میلیون بیشتر از پیش بینی های این وزارتخانه در سال ۲۰۱۷ است. براساس برآوردها از آمار و ارقام پیشین از سوی بنیاد مرزهای الکترونیک که یک سازمان غیر انتفاعی حفاظت از حقوق مربوط به حریم خصوصی شهروندان است و در سان فرانسیسکو قرار دارد، انتظار می رود که این وزارتخانه داده های ۲۲۰ میلیون هویت منحصربه فرد را تا سال ۲۰۲۲ ذخیره کرده باشد.

کوآرتز می نویسد: «این وزارتخانه در حال انتقال از یک سیستم قدیمی تر به نام آیدنت، به یک سیستم واقع در محاسبات ابری موسوم به «فناوری تشخیص پیشرفته کشور» (هارت) است. مجموعه بیومتریکی که در وزارت امنیت کشور نگهداری می شود دومین مجموعه بزرگ از این نوع داده ها درجهان به شمار می رود که از نظر حجم، تنها هویت بیومتریک کشور هند از آن بزرگ تر است. داده های مسافران که در وزارت امنیت داخلی نگهداری می شود، با دیگر ادارات آمریکایی، مجریان قانون ایالتی و محلی و نیز دولت های خارجی به اشتراک گذاشته می شود.»

داده های شما مدت هاست که دیگر خصوصی نیست و دیگر هرگز این چنین نخواهد بود، تا وقتی که دولت ها بر این اعتقادند که آنها اجازه نگهداری و استفاده از آنها را دارند؛ البته همه به نام ایمن نگه داشتن ما. دو مرحله اول سیستم هارت توسط  پیمانکار دفاعی ایالات متحده نورتروپ گرومن توسعه داده شده که در فوریه ۲۰۱۸ برنده قراردادی ۹۵ میلیون دلاری در این باره شد. وزارت امنیت داخلی  برای اظهارنظر پیرامون طرح های مربوط به  پایگاه داده های خود به راحتی حاضر به پاسخگویی نبود. به نوشته کوآرتز: «کوین مک آلینان  وزیر امنیت داخلی که اخیرا به دستور دونالد ترامپ از این وزارتخانه کنار رفت، سال گذشته به کنگره گفت: «داده های بیومتریک تایید هویت مسافران را در هر نقطه از سفرشان امکان پذیر می کند. معیار مورد استفاده ماموران گمرک و حفاظت مرزی آمریکا که یکی از واحد های وزارت امنیت داخلی به شمار می رود، برای نظارت بر مسافران خاص به عنوان افراد مظنون فوق محرمانه است، اما این کار در پیوند با پلانتیر تصمیم گیری می شود که یک شرکت داده کاوی در سیلیکون ولی است که پیتر تیل میلیاردر مجادله برانگیز و حامی سرسخت ترامپ از سرمایه گذاران آن است. به گفته  بنیاد مرزهای الکترونیک، سازمان گمرک و حفاظت مرزی می تواند مسافران را از لحظه ای که جستجوهای اینترنتی خود را برای شروع سفر آغاز می کنند ردگیری کند. همانطور که این گروه اشاره کرده وزارت امنیت داخلی می گوید «تنها راه برای اینکه اطمینان حاصل شود فردی هنگام مبادرت کردن به یک سفر بین المللی مشمول گردآوری اطلاعات بیومتریک نمی شود، این است که از سفر کردن خودداری کند.»

این وزارتخانه در معرفی ماه گذشته خود، آیدنت را به عنوان «یک سیستم بیومتریک عملیاتی برای شناسایی و تایید سریع سوژه ها با استفاده از اثرانگشت، عنبیه و مختصات چهره آنها توصیف کرد.» بر اساس گزارش های بیشتر کوآرتز، پایگاه داده های جدید هارت «بر اساس کارکردهای بودن اصولی آیدنت در ضمیمه کردن داده های صوتی، پروفایل های دی ان ای، جای زخم ها، علائم ممیزه و خالکوبی ها بنا شده و در صورت لزوم مختصات بیومتریک دیگری که هنوز مشخص نشده اند را نیز در برخواهد گرفت.»

پژوهشگران بنیاد مرزهای الکترونیک هشدار می دهند که برخی از داده هایی که از مواجهات مامورین و تجزیه و تحلیل الگوهای روابط افراد به دست می آیند به شدت عینی خواهند بود.

بنابراین اصولا اگر پایتان را از خانه بیرون می گذارید، انتظار داشته باشید که دولت تک تک حرکات شما را ردگیری و نظارت کند و مطمئن باشید که برای اطمینان از اینکه قیود بردگی بر دست و پای شما باقی خواهد ماند، اطلاعاتی «به شدت عینی» مورد استفاده قرار می گیرد. «سرزمین آزاد؟» من یکی که به سختی باورم می شود.

نویسنده: مک سالوو (Mac Slavo) سردبیر سایت